Chuck

Przednia część tuszy wołowej, która dzieli się na:

kark wołowy: wykorzystywany w formie mięsa mielonego oraz gulaszowego m.in. do przygotowania pulpetów duszonych, zapiekanek i makaronów oraz jako farsz i nadzienie.

rozbratel: jako mięso mielone oraz gulaszowe, do duszonych pieczeni, sous vide, dodatek do zup, w tym rosołu. Idealne do burgerów wołowych. Z tego elementu pozyskujemy też wyśmienite steki na grilla lub szybkiego smażenia (Denver steak i Delmonico steak). Stosując w procesie wstępnej obróbki technikę sous vide istnieje możliwość finalnego przygotowania wyśmienitego steku lub pieczeni z rożna.

Łopatka wołowa

Źródło wielu możliwości kulinarnych. W podstawowym zastosowaniu to mięso na dania jednogarnkowe typu gulasz oraz mięso mielone na kotlety i pieczeń rzymską. Z łopatki pozyskujemy m.in. dwa mięsnie (podgrzebieniowy i Teres Major), z których przygotujemy doskonałe steki na grilla lub do smażenia. Do dyspozycji jest także delikatny mięsień nazywany polędwicą cygańską, który nadaje się na tatara i carpaccio wołowe oraz na dojrzewającą wędlinę.

Brisket | mostek wołowy

Bardzo smaczny element wymagający długiego gotowania lub duszenia, wykorzystywany do dań barbecue. Wyśmienity na pastrami, sztukę mięsa w rosole, szarpaną wołowinę, wołowinę po burgundzku.

Fore shank/Hind shank | przednia/tylna goleń

Doskonałe mięso z kością szpikową, wymagające długiego duszenia lub gotowania. Najpopularniejsze danie to ossobuco, dodatkowo super baza do bulionów i farszy.

Rib/Short Loin | antrykot wołowy

Najbardziej ceniona część wołowiny, z której wycinamy najpopularniejsze steki Rib-Eye. Antrykot głównie wykorzystujemy na steki lub pieczeń. Techniki kulinarne obejmują smażenie, grillowanie i pieczenie. Oprócz steków uzyskamy więc m.in. kotlety, eskalopki, stir fry, pieczyste lub szaszłyki.

Sirloin | rostbef wołowy

Z tego mięśnia pochodzą najpopularniejsze steki wołowe takie, jak New York, polędwica, Chateaubriand, filet mignon, T-bone, Porterhouse i razem z antrykotem stanowią najbardziej cenioną część wołowiny. Sirloin / rostbef wraz z polędwicą mają podobne zastosowanie kulinarne jak antrykot. Polędwicę – jako najdelikatniejszą część wołowiny – jemy również na surowo w postaci tatara lub Carpaccio. Doskonała jest też delikatnie gotowana. Z tych elementów robimy również wędliny dojrzewające.

Short Ribs | żebra wołowe

Wyjątkowo smaczny element o szerokim zastosowaniu. Cienkie plastry żeberek możemy marynować i grillować, bardzo często używane są w barbecue, wolno pieczone i duszone, możemy używać ich także w przepisach na gulasz, jak i gotować. Pyszny dodatek do mieszanek burgerowych. Peklowanie i wędzenie sprawi, że uzyskamy pyszną wędlinę.

Flank | łata wołowa / baweta

Z tego fragmentu pozyskujemy dwa ciekawe mięśnie:

łata wołowa / baweta mała: delikatny, chudy kawałek o intensywnym smaku wołowym. Wymaga marynowania i dodatkowego zmiękczania (tenderyzacji). Nadaje się do grillowania oraz dań kuchni azjatyckiej. Można go również z powodzeniem faszerować i dusić jako pieczeń. Technika barbecue także sprawdza się w przypadku tego mięsa.

baweta duża: soczysty, smaczny stek podobny do przepony. Idealny na grilla, najlepiej w formie półkrwistego steka. Może też być ciekawą alternatywą jako dodatek do zupy.

Plate | szponder

Popularny kawałek mięsa dodawany do wywarów i zup. Element bardzo tłusty, będący źródłem smaku wołowego, stosowany przy wyrobie wędlin. Z tego elementu pochodzi najsmaczniejszy stek, ceniony w Argentynie – przepona tzw. Entranhia.

Rump | krzyżowa

Składa się z trzech mięśni, które mają wiele zastosowań. Ten element nadaje się do smażenia, grillowania, pieczenia, duszenia i gotowania. Doskonale się marynuje. Jest soczysty o idealnej zawartości tłuszczu.

Pierwsza krzyżowa

Uniwersalny kawałek nadający się na steki, do smażenia, na bitki i zrazy. Doskonała na tatar. W kuchni polskiej przyrządza się z niej pieczeń husarską i słynne przed wojną befsztyki oraz sznycle. Pieczeń angielska, gulasz lub szaszłyki też wychodzą z pierwszej krzyżowej bardzo dobre. To mięso nie wymaga długiego duszenia.

Pikanhia / Tafel | szpic

Wyjątkowa na steki, pieczeń, dania z rożna, jak i gotowana. Pyszna do kanapek na zimno.

Tri tip

Ppularny w kuchni barbecue, ma podobne zastosowanie jak pikanhia. W Argentynie i Texasie uważany za przysmak.

Round | zrazowa

Mięso z udźca wołowego, najbardziej „mięsista” część wołowiny. Główne elementy to: górna zrazowa, dolna zrazowa, ligawa. Mięso zwarte, nadaje się do duszenia, na zrazy i bitki, szpikowane pieczenie i rolady. Peklowana dolna zrazowa jest idealna na gotowany salt beef, a ligawę często używamy na Carpaccio. Ze zrazowej wytwarzane są także wędliny dojrzewające typu włoskiego, np. bresola. W kuchni tureckiej używana do kebabów.

d

Strona internetowa Bykowisko – profesjonalnego i sprawdzonego dostawcy mięsa wołowego klasy PREMIUM.

Naszą ofertę kierujemy do restauracji i specjalistycznych sklepów mięsnych.